Nowa wersja WordPress 5.5.

Data dodania: 23 lipca 2020

Autor: Tomek Mikiciuk

WordPress 5.5

Na 11 sierpnia zapowiadana jest najnowsza wersja WordPress 5.5. Będzie to druga w tym roku wersja główna i zgodnie z zapowiedziami przyniesie ona kilka istotnych ulepszeń. Liderem najnowszego wydania jest sam twórca WordPress –  Matt Mullenweg. Wersję beta można już od jakiegoś czasu testować, należy jednak pamiętać, żeby lepiej nie robić tego na stronach produkcyjnych i cierpliwie poczekać aż społeczność zweryfikuje jej poprawność i bezpieczeństwo.

Zmiany w edytorze Guttenberg

Twórcy WP za każdym razem podkreślają, że rok 2020 poświęcają na rozwój edytora blokowego Guttenberg, co doskonale widać w zapowiadanym wydaniu, w którym wprowadzono aż 1500 modyfikacji, poprawek i ulepszeń samej edycji. Wyraźne zmiany wprowadzone będą już na poziomie samego interfejsu listy bloków.

Wyszukiwarka bloków z katalogu

Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie nowa funkcjonalność wyszukiwarki bloków – katalog. Kiedy wpiszemy w nią nazwę bloku, którego nie ma na liście – automatycznie zaproponowane zostaną odpowiednie wtyczki, które spełniały będą funkcję pożądanego bloku.

Gotowe układy bloków/aranżacje

Równie ciekawym dodatkiem jest repozytorium gotowych układów/aranżacji bloków. Po kliknięciu w zakładkę „Patterns” wyświetlą się dostępne aranżacje, które po wybraniu, automatycznie przeniosą się w pole robocze.

Edycja fotografii z poziomu Guttenberga

Od teraz również będzie można edytować zdjęcia bezpośrednio w Guttenbergu – nie będą to zaawansowane możliwości, ale zmianę proporcji, czy kadrowanie – bez problemu wykonamy już z tego poziomu.

Nowy zakres użycia tła i gradientów

Od 5.5 zwiększą się również możliwości  dodawania tła i gradientów do większej liczby rodzajów bloków, takich jak grupy, kolumny, multimedia i tekst.

Automatyczne aktualizacje

Poza modyfikacjami w obrębie Guttenberga, wprowadzono również kilka istotnych, dotychczas niedostępnych możliwości, takich jak np. ustawienia automatycznych aktualizacji wtyczek i samego motywu. Rozwiązanie, które pozornie wydawać by sie mogło konkretnym udogodnieniem, może przysporzyć, szczególnie mniej zaawansowanym użytkownikom, poważnych problemów, tym większych, im mniejszą wagę przykładali dotychczas do aktualizacji swojego WordPressa. W tym wypadku zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który przeanalizuje budowę strony i przeprowadzi aktualizacje w sposób bezpieczny.

Inne zmiany

Dodatkowo, w nowej wersji, wśród wielu innych, znają się udogodnienia związane z SEO i  optymalizacją prędkości ładowania.Wersja 5.5 nie będzie jednak zawierała nowego motywu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*