Wtyczki do WordPress warte polecenia cz.1

Data dodania: 4 czerwca 2020

Autor: Tomek Mikiciuk

Podstawowa wersja WordPress, w kontekście dzisiejszych standardów, zarówno wizualnych, jak i funkcjonalnych, okazuje się zwykle narzędziem  niewystarczającym. Żeby rozszerzyć jej możliwości stosować możemy różnego rodzaju wtyczki. Na dzień dzisiejszy w oficjalnym repozytorium wordpress.org jest ich dokładnie 56 538

Jak wybrać odpowiednią wtyczkę?

Każda wtyczka to nic innego jak dodatkowy moduł do podstawowego WordPressa, rozbudowujący w sposób określony jego funkcjonalność. Używając rozmaitych wtyczek, możemy zbudować serwis o naprawdę wielu możliwościach. Wtyczki mogą być zarówno darmowe, jak i płatne, są lepsze i gorsze, co jednak najważniejsze – przy ich doborze należy zawsze mieć na względzie zasadę, że co za dużo to niezdrowo. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i prędkości naszej strony, ale często, zwyczajnie nie mamy innej możliwości, jak zainstalowanie dodatkowej wtyczki. Tu najlepiej kierować się umiarem i zwyczajnie nie traktować wtyczek jako złotego środka na każdą wordpressową zagwozdkę, a  kiedy już zdecydujemy się na jakąś wtyczkę, zwracajmy  uwagę na źródło, z którego  ona pochodzi.  Warto również poświęcić czas, aby spośród wielu wtyczek posiadających wymagane przez nas funkcjonalności, wybrać najbardziej optymalną dla naszego WordPressa. Istnieją jednak takie pluginy, które cieszą się niesłabnącą popularnością i można polecić je z czystym sumieniem.

Bezpieczeństwo: Wordfence

Wordfence jest obecnie chyba najpopularniejszą wtyczką typu firewall. Na chwilę obecną ma ponad 150 milionów pobrań. Dostępna jest oczywiście zarówno w wersji darmowej, jak i premium i wielu użytkowników bardzo ją sobie chwali. Zespół threat intelligence Wordfencea działa bardzo prężnie, o czym wspominałem choćby ostatnio, przy okazji wykrycia luki we wtyczce od Google. Działanie Wordfence polega na skanowaniu kodu instalacji WordPress, celem wykrycia niezgodności z oryginalnym kodem źródłowym. W ten sposób spełnia on swoją podstawową funkcję, czyli wykrywa wszelkie infekcje, wykonuje jednak również inne zadania, takie jak blokowanie dostępu przez określone adresy IP, prowadzi monitoring i dostarcza użytkownikowi statystyki.
Na chwilę obecną Wordfence jest najbardziej wszechstronnym pluginem dedykowanym do ochrony stron opartych o CMS WordPress.

Cache/optymalizacja: WP Rocket

WP Rocket jest, co do zasady, wtyczką typu WordPress Cache, jej wyjątkowość wynika jednak z tego, że zawiera również wiele funkcji optymalizujących stronę pod kątem szybkości ładowania, np: wstępne ładowanie mapy witryny, kompresja GZIP, optymalizacja bazy danych i czcionek Google, opóźnienie ładowania obrazków, minifikacja / Łączenie HTML, JS, CS, usunięcie Query Strings z zasobów statycznych, DNS Prefetching, wsparcie CDN i opóźnienie ładowania JS. Wtyczka ceniona jest również ze względu na szerokie możliwości konfiguracyjne, dzięki czemu zainstalowana została już na ponad 1100000 stron.

Kontakt: Contact Form 7

Contact Form 7 to wtyczka do budowy formularzy kontaktowych. Ona również przoduje w rankingach i śmiało możemy ją polecać. Aktualnie zainstalowana jest na ponad 5 milionach WordPressów i przetłumaczono ją na 61 języków, również na Polski. Za pomocą tego pluginu możemy tworzyć naprawdę rozbudowane formularze, służące nie tylko do kontaktu z właścicielem strony. Co nie bez znaczenia – w repozytorium znajdziemy dodatkowo całą masę rozszerzeń do Contact Form 7. Dzięki czemu możemy wejść w posiadanie naprawdę konkretnego narzędzia.

Dedykowane wtyczki od WP-Opieka

Często jednak zdarza się, że pomimo poszukiwań, nie udaje znaleźć się wtyczki, która spełnia Wasze oczekiwania. Tu z pomocą przyjść może nasz zespół programistów, którzy po zapoznaniu się z zagadnieniem, stworzą dla Was dedykowane rozwiązanie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*