Kilka dni temu miała miejsce premiera najnowszej wersji WordPress 5.3.2. Autorzy wskazują, że w aktualizacji rozwiązano kilka podstawowych problemów, a także zwrócono uwagę na detale. Strony WordPress użytkowników posiadających włączoną opcję automatycznych aktualizacji powinny być już lub wkrótce będą zaktualizowane. Pozostali, którzy uzyskują najnowsze wersje WordPress we własnym zakresie, powinny o nią jak najszybciej zadbać – w szczególności, jeśli jej brak przyczynia się do powstawania błędów i nieprawidłowości na stronie.
WordPress 5.3.2 – co nowego?
Pierwsza poprawka miała na celu rozwiązanie problemu związanego z niepoprawnymi danymi w opublikowanych postach. Autorzy wskazują, że w przyszłości status postów będzie sprawdzany w momencie ich publikacji.
Kolejnym naprawionym błędem była kolidacja plików o unikalnych nazwach. W systemach rozróżniających wielkość liter funkcja wp_unique_filename() nie zmieniała nazwy niektórych nowych plików, gdy pasowały do już istniejących plików z wielkimi literami.
Programiści WordPress zadbali także o kolejny problem dotyczący funkcji wp_unique_filename(). W przypadku gdy katalog docelowy do nowego pliku był nieczytelny, WordPress wysyłał ostrzeżenia PHP. Poprawka obejmuje uruchomienie testu końcowego kolizji plików, dla plików zapisanych w katalogu użytkownika.
Opierając się na poprzedniej aktualizacji, przyciski z kategorii .active są teraz stylizowane w niestandardowych schematach kolorystycznych. Nowa opcja polega na zwiększeniu kontrastu kolorów pól formularzy i przycisków. Do tej pory na niektórych ekranach, w szczególności w kokpicie administratora WordPress, przyciski były białego koloru na jasnoszarym tle, co czyniło je mało widocznymi.
Poprawa bezpieczeństwa
Wersja 5.3 rozszerza edytor blokowy wprowadzony w WordPress 5.0 o nowe bloki, bardziej intuicyjne i szerzej dostępne. Nowe funkcje, takie jak np. wprowadzenie nowego motywu Twenty Twenty, pozwalają na użycie niedostępnych wcześniej opcji układu i wariantów stylu, dzięki czemu zwiększają swobodę projektowania oraz możliwość kontroli nad wyglądem witryny.
Na czym polega zwiększenie elastyczności projektowania? Do głównych opcji, które wprowadzono, możemy zaliczyć ulepszoną obsługę niezoptymalizowanych obrazów o dużej rozdzielczości czy integrację stylów edytora bloków w interfejsie administratora, która zawiera m.in. łatwy podział bloków na kolorowe sekcje, obsługę stałych szerokości kolumn, czy też ustawienie preferowanego stylu dla dowolnego bloku.
Autorzy WordPress wprowadzając zmiany, wzięli pod uwagę także pracę programistów. Rozszerzono zakres funkcji API dat oraz stref czasowych do ich ujednoliconego pobierania i interoperacyjności. Starą funkcjonalność zamieniono na nowe opcje, a przy tym zapewniono ich zgodność. Nowe zmiany są stworzone z zamysłem pełnej obsługi PHP 7.4. W ten sposób WordPress chce zachęcić tych użytkowników, którzy korzystają ze starego PHP do pobierania i korzystania z najnowszych wersji.
Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na temat najnowszej aktualizacji WordPress. Czy mieliście okazję już z niej skorzystać? Jak bardzo wprowadzone modyfikacje są dla Was przydatne?