Nowa wersja WordPress 5.4

Data dodania: 6 kwietnia 2020

Autor: Tomek Mikiciuk

Zapewne zdążyliście już zauważyć, że od tygodnia dostępna jest aktualizacja silnika WordPress do wersji 5.4. Nowa odsłona WP nazywa się Adderley na cześć amerykańskiego saksofonisty Juliana Edwina Cannonballa Adderleya. To, że każda wersja nosi imię muzyka jazzowego, stało się od początku regułą, wprowadzoną przez współtwórcę WordPressa, Matta Mullenwega – wielkiego fana tego gatunku muzycznego. Czego nowego możemy spodziewać się po aktualizacji? O kilku najważniejszych zmianach dowiecie się z tego tekstu. A zatem zapraszam do lektury.

Innowacje w Gutenbergu.

Największe a na pewno najbardziej widoczne zmiany wprowadzone zostały po stronie nowych możliwości edycji wizualnej. Twórcy wersji 5.4 postawili tym razem szczególny nacisk na rozwój edytora blokowego Gutenberg. Od czasu wprowadzenia go do silnika WP, jako edytora domyślnego, opinii na jego temat powstało tyle, ilu jest użytkowników. Faktem jest jednak, że nieustannie rozwijany Gutenberg, jest dziś narzędziem o wiele ciekawszym, bardziej funkcjonalnym, a przede wszystkim nowocześniejszym, dającym użytkownikowi nowe, niedostępne wcześniej opcje. Jakie?

Po pierwsze sam interfejs stał się bardziej intuicyjny w nawigowaniu. Dotyczy to zarówno elementów składowych zakładek, jak i samych bloków w pasku stanu. Usprawniono również nawigację z poziomu klawiatury, głównie dzięki uproszczeniu pracy za pomocą „tab”. Na „dzień dobry” pojawia się natomiast opcjonalny Przewodnik, zastępujący dotychczasowe, irytujące porady i wskazówki, wyskakujące w trakcie pracy. Co bardzo istotne, kalkulacje wskazują na poprawę ładowania samego edytora o 14% !

Co nowego w blokach?

  • Blok akapit daje nam możliwość zaznaczenia kolorem wybranej, dowolnej części tekstu
  • Blok galeria zyskał obecnie, jakże potrzebną opcję zarządzania wielkościami obrazów.
  • Blok kolumny i grupy zyskał możliwość ustawienia dowolnych kolorów zarówno samego tła, jak i tekstu.
  • Blok okładka również został wzbogacony o możliwość dodania opcji ustawienia gradientów  dla tła opartego o kolory oraz obrazka, który ustawiamy jako tło.
  • Blok ostatnie wpisy ma teraz możliwość wyświetlania obrazków wyróżniających.
  • Blok przycisku, został udoskonalony w ten sposób, ze do jednego wiersza, możemy dodawać wiele przycisków, a te znowu, nie tak, jak dotychczas jednolite kolorystycznie, obecnie mogą mieć, każdy z osobna, inny gradient.
  • Blok tabela daje nam możliwość dodania opisu.
  • Blok tekst i media w widoku mobile wyświetlany jest najpierw obrazek a pod spodem tekst.
  • Wersja Adderley wzbogacona zostaje również o zupełnie nowy blok, a mianowicie ikony społecznościowe , dzięki którym dodanie funkcji interaktywnych staje się dziecinnie proste.

Inne zmiany.

Oprócz najbardziej widocznych zmian, wprowadzone zostały również inne modyfikacje, które choć może nie są tak spektakularne, to jednak bardzo ważne, choćby z punktu widzenia bezpieczeństwa. Prosty przykład to np. kwestia zgodności ustawień dostępu do danych użytkowników oraz ulepszenie narzędzi do zarządzania prywatnością.
Kolejna kwestia to nowe funkcje dla programistów – np.  dwie nowe akcje pozwalające na dodanie niestandardowych pól do pozycji menu. Bez pisania skryptów i dodawania pluginów.
Oczywiście to tylko niektóre nowe możliwości. Pamiętaj o aktualizacji WordPress do 5.4, a gdyby w tej, czy innych kwestiach potrzebne było wsparcie – oczywiście służymy pomocą specjalistów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*