Pozytywnie wpływa na komfort użytkowników, zwiększa liczbę wejść i wspiera SEO. Szybkie działanie strony internetowej ma w zasadzie same zalety! Jeśli do tej pory nie skupiałeś się na tym aspekcie swojej witryny, to najwyższy czas to zmienić.
Chcesz przyspieszyć swoją stronę WordPress i zwiększyć jej wydajność? W tym artykule podzielimy się najbardziej przydatnymi wskazówkami dotyczącymi optymalizacji prędkości stron internetowych.
Czemu optymalizacja prędkości strony WordPress jest ważna?
W obecnym świecie technologii czas i cierpliwość użytkowników są na wagę złota. Stale podnoszące się standardy sprawiają, że Ci którzy za nimi nie nadążają są stratni…
Według Google Twoja strona internetowa powinna ładować się w maksymalnie 3 sekundy. Wystarczy, że zajmie to chwilę dłużej, a użytkownik już straci cierpliwość i zainteresowanie witryną. Bo w końcu po co ma czekać na coś, co w innym miejscu dostanie szybciej?
Jednak nie tylko ludzie lubią szybkie strony – Google też je docenia! Wydajność jest czynnikiem, który wyszukiwarki biorą pod uwagę przy ustalaniu swoich rankingów. Im Twoja strona szybciej działa, tym większe prawdopodobieństwo, że zajmiesz upragnione miejsce na szczycie SERP. Dlatego zadbanie o optymalną prędkość witryny WordPress powinno być jednym z Twoich priorytetów!
Przyjrzymy się bliżej tym dwóm aspektom.
Szybkość ładowania strony jest ważna dla użytkownika
Korzystanie ze strony internetowej można by porównać do wizyty w restauracji. Zbyt długie oczekiwanie na jedzenie i powolna obsługa nie zachęcą Cię raczej do ponownego przyjścia, prawda?
Wolne ładowanie strony wzbudza w klientach frustrację i może odpowiadać za bardzo szybki spadek odwiedzin. Jeśli strona nie załaduje się w ciągu kilku sekund, użytkownicy prawdopodobnie z niej po prostu wyjdą! Problem jest szczególnie znany właścicielom biznesów e-commerce. Wiele badań potwierdza, że niepoprawnie zoptymalizowany sklep WooCommerce staje się jedną z głównych przeszkód w zwiększaniu sprzedaży.
Witryna, która ładuje się w ciągu 1 sekundy ma 3 razy wyższy współczynnik konwersji niż strona, której zajmuje to 5 sekund.
Niestety, żadna firma nie jest odporna na skutki powolnego ładowania, niezależnie od jej wielkości i popularności.
Czy wiesz, że…?
- BBC odkryło, że każda dodatkowa sekunda przy wczytywaniu strony to utrata 10% ich wszystkich użytkowników.
- Amazon straciłby 1,6 miliona klientów, gdyby jego strona internetowa ładowała się o 1 sekundę dłużej!
- AlieExpress po przyspieszeniu swojej witryny odnotowało wzrost zamówień o 10,5% oraz wzrost konwersji wśród nowych użytkowników o 27%.
Szybka strona WordPress to ważna informacja dla Google
Dla Google użytkownik jest na pierwszym miejscu – a jak już ustaliliśmy, wolny czas ładowania powoduje w nim niezadowolenie i od samego początku buduje negatywne wrażenia. Priorytetem jest więc dostarczenie mu odpowiednich informacji tak szybko, jak to tylko możliwe. Co za tym idzie, w opinii Google, słabo działające strony nie zasługują na taką samą promocję w wynikach wyszukiwania, jak strony działające o wiele szybciej.
Dodatkowo roboty Google przeszukujące internet w celu zaindeksowania stron posiadają tzw. crawl budget (budżet indeksowania stron). Jest on szczególnie ważny dla dużych sklepów internetowych, posiadających oddzielną podstronę dla każdego produktu. Im lepiej zoptymalizowana strona WordPress (w tym jej czas ładowania), tym łatwiej i szybciej roboty Google potrafią indeksować Twój sklep. A to przekłada się na jego lepszą widoczność i Twoje zyski.
Przyspieszenie WordPressa jest także jednym z elementów posiadających istotny wpływ na reklamy Google Ads. Jak podaje oficjalna strona pomocy Google: „reklamy o wyższej jakości mogą zapewnić niższe ceny i lepsze pozycje reklam”. Szybko działająca witryna umożliwia zatem zmniejszenie kosztów i poprawę skuteczności kampanii reklamowych!
Jak sprawdzić szybkość strony internetowej WordPress?
Sprawdzenie wydajności strony jest darmowe i niezwykle proste. Aby to zrobić wystarczy wpisać adres URL swojej witryny do jednego z wielu z dostępnych na rynku narzędzi, służących do testowania prędkości i analizy zawartości stron internetowych.
Google PageSpeed Insights
Jednym z najbardziej popularnych narzędzi, służącym do testowania prędkości stron jest Google PageSpeed Insights. Jest to strona przyjazna użytkownikom, nastawionym na wysokie pozycjonowanie, głównie w wyszukiwarce Google.
Google Page Speed Insights oferuje wykonanie testu strony internetowej zarówno w przypadku wersji komputerowej, jak i mobilnej.
Test prędkości strony z GTmetrix
GTmetrix to alternatywa dla Google Page Speed Insights, nieznacznie różniąca się informacjami technicznymi, które można na niej sprawdzić. Może się sprawdzić w przypadku chęci pozycjonowania strony na innych wyszukiwarkach niż Google.
Przyspieszenie strony WordPress – 8 najczęstszych elementów do poprawy
Po wpisaniu adresu strony w jedno z powyższych narzędzi, obliczona zostanie ocena witryny w skali od 0 do 100. Za dobry wynik przyjmuje się nie mniej niż 85 punktów.
Zostanie do tego wygenerowany raport, gdzie możesz sprawdzić, które elementy Twojej strony odpowiadają za spowolnienie jej czasu ładowania. Na ich podstawie należy wprowadzić zmiany, dzięki którym witryna może uzyskać lepszy wynik.
Twój raport z testu szybkości strony prawdopodobnie będzie zawierał wiele zaleceń dotyczących poprawy. Część z nich to techniczny żargon, który pewnie będzie trudny do zrozumienia dla początkujących.
Jakie kroki zazwyczaj należy podjąć w celu lepszej optymalizacji prędkości strony WordPress?
-
Regularne aktualizacje
WordPress to projekt o naturze open source, czego jedną z konsekwencji jest fakt, że jest często aktualizowany. Każda nowa wersja nie tylko wprowadza nowe funkcje, ale także naprawia błędy i luki w bezpieczeństwie.Regularne aktualizacje rdzenia WordPressa, jego motywów i wtyczek są więc podstawowym krokiem do utrzymania jak najlepszej wydajności strony. Nie zapomnij o nich!
-
Optymalizacja zdjęć
Obrazy uatrakcyjniają treści na stronie i sprawiają, że są bardziej interesujące dla użytkowników. Niestety, jeśli nie są dobrze zoptymalizowane, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc…Zbyt duże obrazy to częsta (jak nie najczęstsza) przyczyna spowolnienia witryn WordPress. Warto więc zadbać o ich odpowiednią optymalizację, zmniejszając ich rozdzielczość oraz wagę. Najlepiej w tym celu zastosować kompresję bezstratną. Polega ona na zmniejszaniu rozmiaru obrazu, bez utraty jego jakości za pomocą oczyszczenia zdjęcia ze zbędnych informacji.
-
Optymalizacja i kompresja kodu
Zminimalizowanie kodu i skompresowanie go do najmniejszego możliwego rozmiaru (bez wpływu na jego działanie) może znacząco wpłynąć na szybkość strony. Zmniejszając rozmiar dokumentów HTML i arkuszy CSS, zmniejsza się bowiem wykorzystanie przepustowości łącza i skraca się czas pobierania zasobów, potrzebnych do uzyskania dostępu do Twojej witryny.Istnieją dwa główne rodzaje kompresji, których można użyć w celu przyspieszenia strony WordPress:
- Minifikacja — to proces, który obejmuje usuwanie niepotrzebnych komentarzy, znaków oraz spacji z kodu źródłowego. Rezultatem tego działania jest zmniejszenie wagi i objętości poszczególnych komponentów witryny, bez utraty funkcjonalności i estetyki. Oszczędza to czas przy każdym ładowaniu strony, ponieważ mniej kodu musi zostać pobrane, aby wyświetlić stronę, którą chcesz zobaczyć.
- GZIP — to forma bezstratnej kompresji danych przesyłanych z serwera do komputera użytkownika. GZIP zmniejsza rozmiary plików HTML, arkuszy stylów i JavaScript do 70%. Serwer kompresuje dane podczas transmisji, a przeglądarka, która je odbiera, dekomresuje je (“rozpakowuje”).
Aby zmniejszyć ilość niepotrzebnego kodu w swojej witrynie, powinieneś także usunąć:
- nieużywane wtyczki,
- nieużywane motywy,
- niepotrzebny kod z używanych motywów i wtyczek,
- nieużywane widżety i skróty.
-
Optymalizacja bazy danych WordPress
Podobnie jak samochód, Twoja baza danych wymaga regularnych przeglądów, bo z biegiem czasu może się w niej zrobić niezły bałagan.
Optymalizacja to nic innego, jak usuwanie niechcianych danych, a należy pamiętać, że takie też są przechowywane w Twojej bazie danych WordPress. Są to np.:
-
- niezatwierdzone lub spamerskie komentarze,
- wersje robocze i poprawki postów,
- usunięte posty i strony.
Wyczyszczenie bazy danych z tych elementów zmniejszy jej rozmiar i ułatwi serwerom hostingowym szybsze pobieranie zawartości witryny. Możesz użyć do tego specjalnej wtyczki lub ręcznie za pomocą phpMyAdmin usunąć rzeczy, których nie potrzebujesz.
-
-
Wprowadzenie cache, czyli pamięci podręcznej
Za każdym razem, gdy ktoś odwiedza Twoją stronę, WordPress musi wysłać zapytanie do serwera i bazy danych. Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi, strona jest gotowa do wyświetlenia. Aby jednak ten proces nie musiał się powtarzać za każdym razem, warto wykorzystać cache. Strona zapisywana jest wtedy do pamięci podręcznej wyszukiwarki. Dzięki temu, że część plików potrzebnych do załadowania strony znajduje się już w pamięci komputera użytkownika, nie ma potrzeby oczekiwania na odpowiedź serwera przy ponownym wejściu na stronę. Oszczędza to czas i zmniejsza obciążenie serwera.
Aby wprowadzić cache do swojej strony WordPress wystarczy, że zainstalujesz i skonfigurujesz odpowiednią wtyczkę. My polecamy WP Rocket.
-
Skracanie czasu reakcji serwera (TTFB)
TTFB to skrót od Time to First Byte. Jest to czas reakcji serwera, który liczy się od wysłania przez klienta zapytania do serwera WWW do momentu odebrania pierwszego bajtu danych.Do czynników, które mają największy wpływ na to, jak szybko serwer zareaguje na zapytanie są m.in. posiadany hosting i serwer internetowy (to, czy posiada wystarczającą ilość pamięci), a także wersja PHP i związana z nią szybkość wykonywania skryptów.
-
Ładowanie obrazów poza ekranem (lazy loading)
Jeśli na swojej stronie WordPress posiadasz wiele obrazów, możesz zaimplementować tzw. lazy loading. Dzięki temu, zamiast wczytywać wszystkie obrazy i filmy naraz, zawartość strony załaduje się stopniowo. Pobierane i wczytywane będą tylko te obrazy, które na wejściu są widoczne dla użytkownika. Wszystkie inne ładować się będą na bieżąco wraz z przewijaniem strony.
-
Unikanie dużych ładunków sieciowych
Problem wolnego ładowania witryny WordPress może też wynikać z tego, że znajduje się na niej po prostu zbyt dużo treści czy multimediów. Długie artykuły z wieloma obrazami czy rozbudowane strony z dynamicznymi elementami zawsze będą wymagać więcej czasu na przetworzenie.
Rozwiązaniem może być zredukowanie efektów wizualnych na stronie, wyświetlanie tylko fragmentów informacji z przyciskiem rozwijanym “Czytaj więcej”, podzielenie długich postów na kilka krótszych lub wprowadzenie paginacji.
Samodzielna optymalizacja prędkości strony WordPress – jakie niesie zagrożenia?
Optymalizacja strony daje szybkie efekty pod warunkiem, że jest poprawnie przeprowadzona. W przypadku, gdy zostanie wdrożona przez osobę, która nie posiada wystarczającej wiedzy często pojawiają się problemy, które skutkują m.in. nieodwracalną utratą danych…
Przy błędnej optymalizacji kodu może pojawić się wiele przeszkód – np. niepoprawne wyświetlanie elementów na stronie czy niedziałające skrypty, odpowiedzialne za formularze czy slidery ze zdjęciami. Skutkiem tego może być przestój w poprawnym działaniu strony, aż do momentu naprawy błędów przez specjalistów. Krótko mówiąc, źle przeprowadzona optymalizacja może sprawić, że Twoja strona WordPress zamiast działać szybciej, może przestać być widoczna dla użytkowników!
Innym problemem o którym warto wiedzieć, jest możliwość “przeoptymalizowania” swojej strony. Specjaliści WordPress zdają sobie sprawę z tego, że niektóre działania zwiększające prędkość strony mogą generować błędy gdzieś indziej – np. w JavaScripcie. Czasem okazuje się, że podjęcie działań przyspieszających stronę tylko w niewielkim stopniu może nie być warte zachodu. Trzeba zatem dobrze wiedzieć, jakie elementy rzeczywiście warto zoptymalizować, a jakie mogą mieć negatywne skutki uboczne dla serwisu (np. zmniejszenie bezpieczeństwa strony internetowej).
Optymalizacja WordPressa – nie ma czasu do stracenia!
Na optymalizację strony ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należą: sposób stworzenia strony internetowej, liczba użytych wtyczek, aktualność strony, rozmiar istniejących na niej mediów czy serwer i jego środowisko.
Nie wiesz, co dokładnie dolega Twojemu WordPressowi? Nie musisz! Nasi specjaliści, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, bez problemu znajdą przyczyny spowolnienia strony i w jak najkrótszym czasie wdrożą skuteczną optymalizację.