Data dodania: 11 października 2019
Autor: Tomek Mikiciuk
Rynek e-Commerce poprzez swój dynamiczny rozwój posiada coraz to większy zakres dodatkowych opcji pozwalających na udoskonalenie i przyspieszenie organizacji zarządzania sklepem internetowym. Jedną z nich jest – wciąż zyskującą na popularności – integracja WooCommerce z systemem płatności.
Na czym polegają e-płatności? Co można na nich zyskać? O tym w naszym artykule!
WooCommerce jest wtyczką WordPress służącą do stworzenia sklepu internetowego za pomocą zwykłej strony. Na rynku istnieje wiele darmowych funkcji pozwalających na ulepszenie sklepu. E-płatności zaś pozwalają na realizację transakcji bezgotówkowych przy użyciu nowoczesnych technik zabezpieczenia transferu środków. Innymi słowy, stanowią one szybką i zarazem wygodną metodę płatności w sklepach internetowych.
Administrator sklepu ma możliwość wyboru spośród kilku operatorów, a za pomocą integracji sklepu z systemem płatności klienci mogą bezpośrednio wykonywać ekspresowe przelewy. Operatorami, z którymi możliwe jest wdrożenie integracji są Przelewy24, PayU, DotPay oraz tpay a także PayPal.
Klienci doceniają przede wszystkim szybkość i łatwość dokonywanych transakcji przy użyciu systemu PayU. Mimo dość wysokiej opłaty aktywacyjnej w porównaniu do konkurencji, jest on najczęściej wybieranym systemem płatności. Wybór PayU jest uznawanym za korzystny, dzięki opcji systemu ratalnego, który według raportów może przynieść wzrost konwersji nawet o 15%, w zależności od typu działalności. Jest to system doceniany także ze względu na szeroki wachlarz obsługiwanych form płatności. PayU wyróżnia się spośród konkurencji brakiem limitu ilości darmowych wypłat środków z konta w miesiącu. Dużym plusem jest także dodatkowa opcja dostępna tylko w PayU, polegająca na przeniesieniu na klienta opłaty za wykorzystanie powyższej metody płatności.
Wybór integracji z powyższym systemem polega m.in. na automatycznym oznaczaniu transakcji jako “zapłacone” widocznych bezpośrednio z poziomu panelu sklepu, czy też generowaniu bezpośrednich linków do płatności. Integracja umożliwia wykonywanie natychmiastowych przelewów dzięki kilkunastu dostępnym kanałom płatności w różnych językach.
WooCommerce Dotpay stanowi udogodnienie dla klientów oraz administratorów sklepu, polegające na natychmiastowym wysłaniu przelewu oraz zaksięgowaniu go w systemie. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, DotPay umożliwia wykonywanie płatności w różnych walutach. Klienci mogą płacić w zarówno w PLN, jak i USD, GBP, EUR, SKK, CZK czy YEN. Operator DotPay wyróżnia się także wśród konkurencji brakiem wymagań względem prowadzenia działalności gospodarczej.
Opłata aktywacyjna w Tpay jest stosunkowo tania. Wśród konkurencji wyróżnia się najniższą opłatą prowizyjną m.in za e-transfer i e-przelew. Pozwala na płatności ratalne oraz za pomocą QR Code. Strona transakcyjna jest dostosowana także do urządzeń mobilnych. Umożliwia to wykonanie natychmiastowego przelewu z każdego rodzaju urządzenia.
Wykorzystanie e-płatności w sklepie internetowym WooCommerce pozwala na szybszą transakcję i tym samym sprawniejszą wysyłkę zamówionego towaru. Stanowi to wartościowe udogodnienie zarówno dla klientów jak i sprzedawcy.
Zaksięgowanie transakcji następuje natychmiast, a nie dopiero następnego dnia, jak w przypadku tradycyjnych przelewów. Możliwość szybkiego przewalutowania pieniędzy na PLN czyni sklep znacznie atrakcyjniejszym na tle konkurencji, poszerzając zakres jego działalności na rynku międzynarodowym oraz zwiększając krąg potencjalnych klientów.
Każdy z opisanych wyżej systemów płatności różni się nieznacznie w zakresie m.in. opłat aktywacyjnych, prowizji, opłat chargeback czy rodzaju obsługiwanych kart. Administrator sklepu ma więc możliwość przyjrzenia się różnym opcjom oraz wyboru operatora, którego oferta odpowiada mu najbardziej. W każdym z przypadków oferta jest bardzo uzależniona od generowanych obrotów oraz branży którą obsługuje sklep internetowy.
Chcąc obiektywnie przybliżyć Wam temat integracji z e-płatnościami, nie możemy nie wspomnieć o wadach, będących najczęstszą przyczyną rezygnacji z powyższego rozwiązania.
Pierwszą z nich są opłaty które musimy ponieść za wybrany pakiet, wliczając w to opłatę aktywacyjną, opłatę za wypłaty z konta, zwrot środków na konto kupującego czy prowizje.
Kolejnym utrudnieniem może być sam proces wdrożenia – który zwłaszcza dla osób początkujących może wydawać się skomplikowany. Nieprawidłowa konfiguracja wtyczki może wywołać wiele problemów. A to oznacza konieczność skorzystania z pomocy specjalisty WordPress. Wtedy do kosztów należy także doliczyć kwotę wdrożenia oraz poprawnej konfiguracji wtyczki.
Pierwszym etapem jest założenie konta w PayU. Do prawidłowej konfiguracji wymagana jest także wersja PHP 5.6 lub wyższa. Wtyczka wymaga protokołu TLS 1.2, który jest wspierany przez biblioteki cURL w wersji 7.34.0 lub wyższej.
Minimalna kwota transakcji dla płatności manualnych to 0,50 zł. W panelu PayU należy przejść do menu “Moje sklepy” i dodać swój sklep, wpisując jego nazwę i opcjonalnie opis. Następnie należy wybrać punkt płatności API oraz ustawić odpowiednie kodowanie danych.
Kolejno należy wpisać adresy z ustawień wtyczki oraz upewnić się, że podana domena jest skonfigurowana w ustawieniach WordPressa. Po dodaniu sklepu i ustaleniu szczegółów punktu płatności, należy skopiować klucze konfiguracyjne i przejść do konfiguracji wtyczki w ustawieniach zamówień WooCommerce. W zależności od wyboru spośród REST API lub Classic API należy uzupełnić dane z panelu PayU i przetestować działanie wtyczki.
okno konfiguracji do płatności PayU
Po pobraniu najnowszej wtyczki dla WooCommerce ze strony Przelewy24.pl należy rozpakować pobrane archiwum przelewy24-gateway-woocommerce.zip i przenieść jego zawartość do katalogu wp-content/plugins/. Po zalogowaniu do kokpitu WordPress należy wybrać opcję “WTYCZKI” i włączyć moduł płatności „WooCommerce Przelewy24 Payment Gateway”. Po aktywacji modułu płatności w zakładce “ZAMÓWIENIA” należy zapisać konfigurację. Kolejnym krokiem powinno być wprowadzenie klucza API, który umożliwi dokonanie rozszerzonej konfiguracji.
Po instalacji wtyczki na WordPressie należy zalogować się do panelu Dotpay i skopiować z niego swój nr ID klienta, który z kolei należy wkleić w ustawieniach Dotpay WooCommerce. Po wprowadzeniu podstawowych danych konfiguracyjnych do modułu płatności Dotpay dla WooCommerce należy zapisać zmiany.
Aby wdrożyć płatności tpay do WooCommerce wymagane jest posiadanie konta w systemie tpay.com, aktywnej wtyczki WooCommerce oraz minimalnej wersji PHP 5.3. Po pobraniu plików instalacyjnych modułu z katalogu należy przejść do „Wtyczki” następnie kliknąć „Dodaj nową” i w miejscu „Szukaj wtyczek” wyszukać „tpay”.
Po instalacji i powstaniu folderu „woocommerce_tpay” należy przesłać folder do katalogu wp-content/plugins znajdującego się w instalacji WordPress a w zakładce “wtyczki” panelu administracyjnym włączyć tpay.com. Po zaznaczeniu odpowiednich ustawień dotyczących modułu płatności tpay należy skonfigurować dostęp do API kart płatniczych.
Wsparcie WP-opieka polega na udostępnieniu nam przez klienta kodów wymaganych do konfiguracji wtyczki. Następnie zajmujemy się całym procesem wdrożenia oraz konfiguracji, tak by przebiegł szybko i bezproblemowo.
Powyższe rozwiązanie stało się już normą przy prowadzeniu sklepów internetowych. Brak wdrożonych e-płatności w sklepie WooCommerce może zniechęcić potencjalnych klientów ze względu na fakt, że korzystanie z tradycyjnych przelewów jest dość niewygodne i obecnie odchodzi do lamusa. Płatności są niezwykle istotnym elementem przy prawidłowym funkcjonowaniu sklepu, każdy sprzedający powinien zatem przemyśleć opcję integracji.
Jeśli masz wątpliwości co do integracji e-płatności z WooCommerce lub coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści WordPress wyjaśnią cały proces oraz przeprowadzą wdrożenie za Ciebie, dzięki czemu zyskasz czas i będziesz miał pewność co do poprawnie przeprowadzonej konfiguracji.