Wdrożenie e-płatności do WooCommerce – czy warto?

Data dodania: 11 października 2019

Autor: Tomek Mikiciuk

Rynek e-Commerce poprzez swój dynamiczny rozwój posiada coraz to większy zakres dodatkowych opcji pozwalających na udoskonalenie i przyspieszenie organizacji zarządzania sklepem internetowym. Jedną z nich jest – wciąż zyskującą na popularności – integracja WooCommerce z systemem płatności.

Na czym polegają e-płatności? Co można na nich zyskać? O tym w naszym artykule! 

Płatności WooCommerce – co trzeba wiedzieć?

WooCommerce jest wtyczką WordPress służącą do stworzenia sklepu internetowego za pomocą zwykłej strony. Na rynku istnieje wiele darmowych funkcji pozwalających na ulepszenie sklepu. E-płatności zaś pozwalają na realizację transakcji bezgotówkowych przy użyciu nowoczesnych technik zabezpieczenia transferu środków. Innymi słowy, stanowią one szybką i zarazem wygodną metodę płatności w sklepach internetowych. 

Administrator sklepu ma możliwość wyboru spośród kilku operatorów, a za pomocą integracji sklepu z systemem płatności klienci mogą bezpośrednio wykonywać ekspresowe przelewy. Operatorami, z którymi możliwe jest wdrożenie integracji są Przelewy24, PayU, DotPay oraz tpay a także PayPal.

Integracja WooCommerce z PayU

Klienci doceniają przede wszystkim szybkość i łatwość dokonywanych transakcji przy użyciu systemu PayU. Mimo dość wysokiej opłaty aktywacyjnej w porównaniu do konkurencji, jest on najczęściej wybieranym systemem płatności. Wybór PayU jest uznawanym za korzystny, dzięki opcji systemu ratalnego, który według raportów może przynieść wzrost konwersji nawet o 15%, w zależności od typu działalności. Jest to system doceniany także ze względu na szeroki wachlarz obsługiwanych form płatności. PayU wyróżnia się spośród konkurencji brakiem limitu ilości darmowych wypłat środków z konta w miesiącu. Dużym plusem jest także dodatkowa opcja dostępna tylko w PayU, polegająca na przeniesieniu na klienta opłaty za wykorzystanie powyższej metody płatności. 

Integracja WooCommerce z Przelewy24

Wybór integracji z powyższym systemem polega m.in. na automatycznym oznaczaniu transakcji jako “zapłacone” widocznych bezpośrednio z poziomu panelu sklepu, czy też generowaniu bezpośrednich linków do płatności. Integracja umożliwia wykonywanie natychmiastowych przelewów dzięki kilkunastu dostępnym kanałom płatności w różnych językach.

Integracja WooCommerce z DotPay

WooCommerce Dotpay stanowi udogodnienie dla klientów oraz administratorów sklepu, polegające na natychmiastowym wysłaniu przelewu oraz zaksięgowaniu go w systemie. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta, DotPay umożliwia wykonywanie płatności w różnych walutach. Klienci mogą płacić w zarówno w PLN, jak i USD, GBP, EUR, SKK, CZK czy YEN. Operator DotPay wyróżnia się także wśród konkurencji brakiem wymagań względem prowadzenia działalności gospodarczej.

Integracja WooCommerce z Tpay

Opłata aktywacyjna w Tpay jest stosunkowo tania. Wśród konkurencji wyróżnia się najniższą opłatą prowizyjną m.in za e-transfer i e-przelew. Pozwala na płatności ratalne oraz za pomocą QR Code. Strona transakcyjna jest dostosowana także do urządzeń mobilnych. Umożliwia to wykonanie natychmiastowego przelewu z każdego rodzaju urządzenia.

Integracja WooCommerce z systemem e-płatności – dlaczego warto?

Wykorzystanie e-płatności w sklepie internetowym WooCommerce pozwala na szybszą transakcję i tym samym sprawniejszą wysyłkę zamówionego towaru. Stanowi to wartościowe udogodnienie zarówno dla klientów jak i sprzedawcy. 

Zaksięgowanie transakcji następuje natychmiast, a nie dopiero następnego dnia, jak w przypadku tradycyjnych przelewów. Możliwość szybkiego przewalutowania pieniędzy na PLN czyni sklep znacznie atrakcyjniejszym na tle konkurencji, poszerzając zakres jego działalności na rynku międzynarodowym oraz zwiększając krąg potencjalnych klientów.

Każdy z opisanych wyżej systemów płatności różni się nieznacznie w zakresie m.in. opłat aktywacyjnych, prowizji, opłat chargeback czy rodzaju obsługiwanych kart. Administrator sklepu ma więc możliwość przyjrzenia się różnym opcjom oraz wyboru operatora, którego oferta odpowiada mu najbardziej. W każdym z przypadków oferta jest bardzo uzależniona od generowanych obrotów oraz branży którą obsługuje sklep internetowy.

Wady wdrożenia integracji WooCommerce z systemem e-płatności

Chcąc obiektywnie przybliżyć Wam temat integracji z e-płatnościami, nie możemy nie wspomnieć o wadach, będących najczęstszą przyczyną rezygnacji z powyższego rozwiązania.

Pierwszą z nich są opłaty które musimy ponieść za wybrany pakiet, wliczając w to opłatę aktywacyjną, opłatę za wypłaty z konta, zwrot środków na konto kupującego czy prowizje.

Kolejnym utrudnieniem może być sam proces wdrożenia – który zwłaszcza dla osób początkujących może wydawać się skomplikowany. Nieprawidłowa konfiguracja wtyczki może wywołać wiele problemów. A to oznacza konieczność skorzystania z pomocy specjalisty WordPress. Wtedy do kosztów należy także doliczyć kwotę wdrożenia oraz poprawnej konfiguracji wtyczki.

Na czym polega wdrożenie e-płatności do WooCommerce?

Konfiguracja systemu PayU

Pierwszym etapem jest założenie konta w PayU. Do prawidłowej konfiguracji wymagana jest także wersja PHP 5.6 lub wyższa. Wtyczka wymaga protokołu TLS 1.2, który jest wspierany przez biblioteki cURL w wersji 7.34.0 lub wyższej. 

Minimalna kwota transakcji dla płatności manualnych to 0,50 zł. W panelu PayU należy przejść do menu “Moje sklepy” i dodać swój sklep, wpisując jego nazwę i opcjonalnie opis. Następnie należy wybrać punkt płatności API oraz ustawić odpowiednie kodowanie danych.

Kolejno należy wpisać adresy z ustawień wtyczki oraz upewnić się, że podana domena jest skonfigurowana w ustawieniach WordPressa. Po dodaniu sklepu i ustaleniu szczegółów punktu płatności, należy skopiować klucze konfiguracyjne i przejść do konfiguracji wtyczki w ustawieniach zamówień WooCommerce. W zależności od wyboru spośród REST API lub Classic API należy uzupełnić dane z panelu PayU i przetestować działanie wtyczki. 

okno konfiguracji do płatności PayU

Konfiguracja systemu Przelewy24

Po pobraniu najnowszej wtyczki dla WooCommerce ze strony Przelewy24.pl należy rozpakować pobrane archiwum przelewy24-gateway-woocommerce.zip i przenieść jego zawartość do katalogu wp-content/plugins/. Po zalogowaniu do kokpitu WordPress należy wybrać opcję “WTYCZKI” i włączyć moduł płatności „WooCommerce Przelewy24 Payment Gateway”. Po aktywacji modułu płatności w zakładce “ZAMÓWIENIA” należy zapisać konfigurację. Kolejnym krokiem powinno być wprowadzenie klucza API, który umożliwi dokonanie rozszerzonej konfiguracji.

Konfiguracja systemu Dotpay

Po instalacji wtyczki na WordPressie należy zalogować się do panelu Dotpay i skopiować z niego swój nr ID klienta, który z kolei należy wkleić w ustawieniach Dotpay WooCommerce. Po wprowadzeniu podstawowych danych konfiguracyjnych do modułu płatności Dotpay dla WooCommerce należy zapisać zmiany. 

Konfiguracja systemu Tpay

Aby wdrożyć płatności tpay do WooCommerce wymagane jest posiadanie konta w systemie tpay.com, aktywnej wtyczki WooCommerce oraz minimalnej wersji PHP 5.3. Po pobraniu plików instalacyjnych modułu z katalogu należy przejść do „Wtyczki” następnie kliknąć „Dodaj nową” i w miejscu „Szukaj wtyczek” wyszukać „tpay”.

Po instalacji i powstaniu folderu „woocommerce_tpay” należy przesłać folder do katalogu wp-content/plugins znajdującego się w instalacji WordPress a w zakładce “wtyczki” panelu administracyjnym włączyć tpay.com. Po zaznaczeniu odpowiednich ustawień dotyczących modułu płatności tpay należy skonfigurować dostęp do API kart płatniczych. 

Wsparcie WP-opieka polega na udostępnieniu nam przez klienta kodów wymaganych do konfiguracji wtyczki. Następnie zajmujemy się całym procesem wdrożenia oraz konfiguracji, tak by przebiegł szybko i bezproblemowo. 

Wdrożenie e-płatności do WooCommerce – podsumowanie

Powyższe rozwiązanie stało się już normą przy prowadzeniu sklepów internetowych. Brak wdrożonych e-płatności w sklepie WooCommerce może zniechęcić potencjalnych klientów ze względu na fakt, że korzystanie z tradycyjnych przelewów jest dość niewygodne i obecnie odchodzi do lamusa. Płatności są niezwykle istotnym elementem przy prawidłowym funkcjonowaniu sklepu, każdy sprzedający powinien zatem przemyśleć opcję integracji.

Jeśli masz wątpliwości co do integracji e-płatności z WooCommerce lub coś jest dla Ciebie niezrozumiałe, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści WordPress wyjaśnią cały proces oraz przeprowadzą wdrożenie za Ciebie, dzięki czemu zyskasz czas i będziesz miał pewność co do poprawnie przeprowadzonej konfiguracji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*