Motywy WordPress – jak wybrać właściwy?

Data dodania: 12 listopada 2019

Autor: Tomek Mikiciuk

Za to jak użytkownicy odbierają naszego bloga odpowiada przede wszystkim jego wygląd. Czy kolory do siebie pasują a zdjęcia wyświetlają się wyraźnie i prawidłowo? Czy tekst jest czytelny a nagłówki odpowiednio widoczne? Czy możliwe jest przetłumaczenie tekstu na język francuski? Te wszystkie niuanse odpowiadają za to, czy użytkownik będzie miał ochotę w przyszłości wrócić do naszej witryny.

Postaramy się przedstawić najważniejsze cechy motywów WordPress, a także wyjaśnić jaka jest ich rola na stronie i przede wszystkim – jakimi aspektami się kierować, aby wybrać najlepszy motyw na stronę.

Czym jest motyw WordPress?

Motyw graficzny (ang. theme) jest rozszerzeniem WordPressa, odpowiadającym za wizualną sferę strony internetowej czyli m.in. za jej kolory, zdjęcia, język i ustawienia ogólne. Zawiera się w nim kod CSS oraz dodane funkcjonalności (w każdym motywie mogą być różne).

 

Czym się różni motyw od szablonu WordPress?

Szablon (ang. template) to pojęcie znacznie węższe, gdyż jest on jedną z funkcji motywu. Odpowiada m.in. za układ pojedynczej podstrony i pozwala na utworzenie dodatkowych styli i ustawień. Na stronie WordPress może istnieć wiele szablonów odpowiadających za poszczególne partie strony np. nagłówek cz paski boczne. Większość motywów z reguły posiada gotowe szablony, których możemy użyć podczas tworzenia strony. 

Poniżej wskazujemy po lewej stronie szereg motywów oraz po prawej – ustawienia szablonu w panelu administratora WordPress:

źródło: www.wp-opieka.pl

 

Po co motyw jest potrzebny stronie?

Każdy użytkownik przy tworzeniu własnej strony internetowej ma mniejsze lub większe wyobrażenie o tym, jak chciałby żeby wyglądała. Motywy służą właśnie po to, by spełnić oczekiwania administratora strony co do jej kolorystyki, ustawień ogólnych takich jak rozłożenie nagłówków czy pasków bocznych, a także stworzenia różnych wersji językowych. Jest to komfortowe rozwiązanie dla osób lubiących zmiany – wygląd strony jest elastyczny, bo za pomocą zmiany motywu, może się ona za każdym razem inaczej prezentować. Funkcja odpowiadająca za wygląd strony jest bardzo ważna, jednak nie należy zapominać o kolejnym, nie mniej istotnym aspekcie – czyli pozycjonowaniu. Niewiele się o tym pisze, jednak prawidłowo wybrany motyw może znacząco ułatwić optymalizację pod kątem wyszukiwarki, o czym przeczytacie niżej.

Czym się kierować przy wyborze motywu WordPress?

Poszukując motywu należy się przygotować na to, że na rynku istnieje ich cała masa  – jak zatem wybrać najlepszy? Przede wszystkim należy się zastanowić do czego ma służyć strona i jakie są jej główne cele – zwiększenie sprzedaży czy może wysoka pozycja w wyszukiwarce? Przy obraniu kierunku w którym strona ma się rozwijać, krąg motywów zawęża się do tych najbardziej przydatnych.

 

Responsywność motywu WordPress

Responsywność motywu polega na tym, że strona oparta o WordPress wyświetla się prawidłowo niezależnie od rodzaju używanego urządzenia. Jest to przydatna funkcja szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi korzysta głównie z urządzeń mobilnych. Źle lub wolno otwierająca się strona może bardzo szybko spowodować rezygnację z jej dalszego korzystania oraz wybór konkurencji. Ludzie wręcz oczekują, że otwierana strona będzie przystosowana do ekranu ich smartfona lub tabletu, dlatego powinniśmy o to zadbać na pierwszym miejscu. Dzięki dostępnym narzędziom, takim jak Responsinator czy test mobilnej optymalizacji Google możecie sprawdzić responsywność motywów na dowolnych urządzeniach.

 

Rozwój a aktualizacje

WordPress jest ciągle udoskonalany, a co za tym idzie, przynajmniej raz do roku występuje aktualizacja strony. Najnowsza wersja WordPressa, o której wspominaliśmy jakiś czas temu na naszym profilu na facebooku, miała miejsce kilka dni temu. Autorzy motywów muszą zadbać, aby były one kompatybilne z używaną w wersją WordPressa. W innym przypadku, mogą się pojawiać różnego rodzaju błędy, strona będzie się niepoprawnie wyświetlać lub po prostu przestanie działać. Dlatego zawsze przed podjęciem ostatecznego wyboru co do motywu należy pamiętać o sprawdzeniu jego kompatybilności z aktualną wersją WordPress.

Płatny czy darmowy motyw WordPress? Czy warto kupić motyw WordPress?

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytania – co nas interesuje i jakim dysponujemy budżetem? Na rynku znajdziemy tysiące darmowych motywów, które z pewnością spełnią oczekiwania wielu administratorów stron opartych o WordPress. Jednakże w porównaniu z płatnymi są one nieco ograniczone, i jak w przypadku prostych stron, darmowy motyw może w zupełności wystarczyć, tak w przypadku bardziej skomplikowanych, dużych witryn lub bardziej wymagających administratorów, niekoniecznie. 

Płatne motywy charakteryzują się rozszerzonymi funkcjami oraz dopracowanymi szczegółami, przez które mogą się wydawać nieco bardziej skomplikowane w obsłudze. Klienci najczęściej jednak w ramach zakupu otrzymują tzw. support – wsparcie techniczne, które może się okazać bardzo pomocne w razie problemów. Obecnie na rynku istnieje tak dużo płatnych motywów, że ryzyko natrafienia w internecie na ten sam jest małe. Poza tym, nawet przy zastosowaniu tego samego motywu na kilku stronach, dzięki rozszerzeniom, witryny i tak będą się prezentować zupełnie inaczej. Co więcej, w przypadku płatnych motywów są one regularnie aktualizowane, zwiększając tym samym bezpieczeństwo strony.

 

Wygląd a funkcjonalność

Wygląd jest niezwykle ważnym elementem każdej strony, bo to właśnie na niego zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Kolory, layout czy zdjęcia przesądzają o tym, czy strona wygląda nowocześnie, minimalistycznie, ekstrawagancko czy może jednak jest zbyt przeładowana elementami. Wiadomo, że w kwestii estetyki każdemu będzie się podobać co innego, jednak nie należy zapominać, że wraz z wyglądem powinna iść w parze użyteczność motywu. W końcu jest on niejako podstawą strony. Dlatego najpierw należy się upewnić, co do jego najważniejszych funkcji. Przykładowo czy menu ma prawidłowy układ lub czy treść jest czytelna i przejrzysta.

Jeśli chcemy aby strona działała na skalę międzynarodową, warto sprawdzić dostępne w motywie wersje językowe i tłumaczenia. W sytuacji gdy motyw nie zawiera takich funkcji, niezbędne do przetłumaczenia będzie użycie dodatkowego pluginu. 

Kolejnym aspektem nad którym należy się zastanowić jest przydatność mniej istotnych, z naszego punktu widzenia, funkcji motywu. Jeśli stwierdzimy że nie będziemy z nich korzystać, to mogą się okazać zbędnym przeładowaniem strony, skutkującym jej spowolnieniem.

 

Pozycjonowanie SEO

O tym, jak ważną rolę odgrywa wysoka pozycja strony w wyszukiwarce, pisaliśmy w poprzednim poście o optymalizacji WordPress. Mimo, iż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że motyw nie ma nic wspólnego z pozycjonowaniem, okazuje się, że jego prawidłowy wybór może w znaczący sposób ułatwić optymalizację strony oraz uzyskanie wysokiej pozycji wśród konkurencji.

Prostym sposobem na sprawdzenie motywu jest SEO Site Checkup. Narzędzie to daje wskazówki, jakich elementów brakuje w motywie, a także które pozytywnie wpłyną na pozycjonowanie witryny.

źródło: https://seositecheckup.com/

 

Wsparcie techniczne

Jak wyżej wspominaliśmy, przyjmuje się że przy motywach płatnych klient powinien otrzymać wsparcie w ramach problemu lub występujących w przyszłości błędów. Jest ono ważne, bo powinno zapewniać aktualizacje motywu zgodne z nowymi wytycznymi WordPressa oraz zwiększać bezpieczeństwo strony. Jednak z tym bywa różnie. Najłatwiej sprawdzić wsparcie techniczne danego motywu poprzez przeczytanie opinii innych ludzi, którzy skorzystali z produktu danego autora. Jeśli feedback jest pozytywny i użytkownicy otrzymali potrzebną pomoc, to nie ma powodu do obaw.

 

Gdzie wybrać motyw WordPress?

Na rynku istnieje wiele stron, na których możemy znaleźć zarówno darmowe jak i płatne motywy. Jednym z najpopularniejszym sklepów jest Theme Forest. Strona dzieli się na katalogi z motywami, które można także wyszukać za pomocą wpisania słów kluczowych. Istnieją tam motywy odpowiednie zarówno dla sklepów opartych o WooCommerce, a także blogów czy stron firmowych. Za pomocą wyboru wyszukiwania można posortować motywy według – najlepiej sprzedających się, najlepiej ocenianych czy zaczynających się od najniższej/najwyższej ceny.

źródło: themeforest.com

 

Kolejny marketplace, do którego warto zajrzeć to Template Monster. Znajdziecie tam kilka tysięcy motywów, zarówno darmowych jak i płatnych, których w odróżnieniu do ThemeForest większością autorów są sami pracownicy sklepu Template Monster. Dlatego też najczęściej to oni zapewniają wsparcie techniczne w zakresie zakupionych tam motywów.

www.templatemonster.com

 

Poza sklepami, istnieje także szereg twórców niezależnych, do których należą m.in. ElmaStudio, Elegant Themes czy My Theme Shop. Każdy z autorów tworzy motywy zgodne z preferowanym przez niego stylem, dlatego np. w Elma Studio znajdziecie motywy dość proste i minimalistyczne, natomiast w My Theme Shop będą one bardziej zróżnicowane, chociażby pod względem kolorystyki.

Zdarza się jednak, że ilość motywów przytłacza i nie wiadomo na który się zdecydować. Albo gdy spodoba się wygląd motywu, okazuje się że nie spełnia on wymagań technicznych administratora strony, które niewątpliwie są bardzo istotnym jego elementem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnego motywu.

Czemu warto stworzyć własny motyw?

Własny motyw to przede wszystkim wygoda. Zlecając stworzenie motywu zgodnego z Twoimi oczekiwaniami, masz pewność że będzie Ci się podobał zarówno pod względem wizualnym (bo będzie dokładnie taki jaki sobie wymarzysz) oraz że będą spełnione wszystkie Twoje wymagania dotyczące ustawień. Jest to wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ masz pewność, że Twój motyw będzie podlegał regularnym aktualizacjom, co zapewni jego kompatybilność z WordPressem. 

Oszczędność czasu, to kolejna z zalet indywidualnego motywu, biorąc pod uwagę dość wysokie wymagania administratorów oraz fakt, że zwyczajnie trudno jest wybrać najlepszy motyw spośród tysięcy innych. 

 

Motyw WordPress z WP-opieka – dlaczego warto?

W WP-opieka dbamy o to, aby motyw był zgodny z Twoją koncepcją. W razie potrzeby nakładamy poprawki, aż do uzyskania pożądanego przez Ciebie efektu. A jeśli nie masz pomysłu jak mógłby się prezentować, chętnie zaproponujemy Ci kilka wariantów, dopasowanych do Twoich wymagań. Dzięki współpracy z nami, masz gwarancję że Twój motyw będzie oryginalny i jedyny w swoim rodzaju, a strona nie będzie się prezentować jak pozostałe tysiące innych witryn w internecie. Po akceptacji wersji demo, zabieramy się za tworzenie motywu. 

Strony przez nas tworzone są lżejsze od gotowych motywów, dzięki czemu od początku są bardziej zoptymalizowane. Techniki, których używamy podczas tworzenia, wpływają na polepszenie szybkości i lekkości strony, a motywy nie zawierają zbędnych funkcji powodujących jej przeładowanie (które spotyka się w gotowych motywach). Dzięki powyższej metodzie witryna uzyskuje znacznie wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Stworzenie szablonu przez WP-opieka pozwala nam na wprowadzanie w każdym czasie dowolnych modyfikacji i rozszerzeń innych funkcji, co w przypadku gotowych motywów jest najczęściej niemożliwe. Jako wsparcie techniczne dbamy także o regularne aktualizacje motywu oraz jego udoskonalenie w razie pojawienia się nieprawidłowości. Należy podkreślić, że koszty opieki nad stroną opartą o nasz autorski motyw są znacznie niższe niż w przypadku obcego motywu.

 

Pomożemy Ci stworzyć motyw dla strony WordPress 

Nie możesz się zdecydować który motyw wybrać? A może brakuje w nim funkcji, które są niezbędne do prowadzenia Twojego bloga? Chcesz mieć pewność, że wygląd Twojej strony będzie unikatowy i niepowtarzalny? Dobrze trafiłeś! Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci oraz przedstawimy naszą ofertę.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*