Jak stworzyć prostą stronę w WordPress?

Data dodania: 20 listopada 2019

Autor: Tomek Mikiciuk

Dobrze funkcjonująca strona internetowa jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Dlaczego? Jej unikatowość pozwala firmie (lub osobie) odróżnić się na tle konkurencji oraz zaprezentować od najlepszej strony. W poniższym artykule wyjaśniamy Wam: z jakich podstawowych elementów powinna składać się poprawnie funkcjonująca witryna oraz w jaki sposób i gdzie tych elementów szukać. 

Chcesz wiedzieć jak stworzyć prostą stronę internetową na WordPress – najpopularniejszym na świecie systemie zarządzania treścią? Potrzebne informacje znajdziesz u nas!

Po co tworzyć stronę w WordPress?

Strona internetowa jest naszą wizytówką. To z jaką precyzją ją stworzymy i zadbamy o szczegóły, pokazuje jakie zaangażowanie wkładamy w naszą pracę. Obecnie większość klientów porównuje oferty, w celu wybrania tej najlepszej. Warto więc zaprezentować się jak najatrakcyjniej na tle konkurencji. Patrząc na to jak szybko i prosto można stworzyć własną stronę internetową, jej brak wydaje się dość mało profesjonalny. Wiele osób odkłada to na później, ze względu na obawę napotkania trudności i wiecznego braku czasu. Jak z trudnościami jeszcze można się zgodzić, tak czasu zajmuje to niewiele, a więc do dzieła!

Od czego zacząć? 

Samo tworzenie strony internetowej, na ogół, może przebiegać dość podobnie. Wybieramy domenę, hosting, decydujemy czy tworzymy stronę w oparciu o CMS (ang. content management system), czy nie. Jeśli chcemy, aby strona była regularnie i łatwo edytowalna – stawiamy na system zarządzania treścią. Może być to rozwiązanie autorskie, lub jeden z systemów typu Open Source. Ze względu na intuicyjną obsługę, a także tysiące dostępnych rozszerzeń – jednym z najchętniej wybieranych CMSów jest WordPress.

Jak zrobić stronę w WordPress?

Mimo że w internecie spotkacie się z opinią, że założenie strony internetowej jest szybką i prostą sprawą, czasem błędy i problemy mogą wystąpić już na samym początku. Dlatego poniżej przedstawiamy Wam instrukcję, jak należy postępować krok po kroku, aby stworzyć stronę WordPress i się w tym nie pogubić 🙂 

Domena Twojej strony WordPress

To od tego się wszystko zaczyna.  Wybór odpowiedniej domeny dla naszej strony www to sprawa kluczowa. Domena to unikalna nazwa, pod którą prezentuje się nasza strona. Potrzebna jest przede wszystkim po to, aby po jej wpisaniu nastąpiło automatycznie przekierowanie na naszą stronę. Na jej elementy składają się nazwa główna oraz końcówka, zwana rozszerzeniem.

Nazwa główna domeny powinna spełniać kilka warunków, ale przede wszystkim musi być dostępna. Niemożliwym jest użycie nazwy, która istnieje już w internecie. Kolejnym ważnym aspektem jest jej wygląd i brzmienie – domena powinna przede wszystkim być krótka, prosta i znacząca.

Krótka – aby łatwo można było ją wpisać i zapamiętać. Znacząca – aby mówiła o tym, co się w niej znajduje i jednocześnie żeby użytkownikom łatwo się było tego domyślić. Najlepiej żeby była to nazwa lub skrót firmy, organizacji. Dobrym pomysłem jest także zawarcie słowa kluczowego w nazwie, np. WP – opieka, bo zajmujemy się opieką Waszych stron :). Ważnym jest, aby unikać polskich znaków i użycia wielu znaków specjalnych – trudno jest je przekazać słownie. 

Wśród rozszerzeń domeny możemy spotkać zarówno:

  • międzynarodowe jak com, org, net, eu
  • krajowe – przykładowo pl, de, fr, hr
  • sponsorowane – tel, travel

Koszty domen nie są wysokie, lecz czasami mogą być złudne. W internecie znajdziecie multum darmowych hostingów wraz z domenami, które zachęcają do ich wyboru. Po czasie okazuje się jednak, że ceny pakietów są bardzo wysokie, a sama oferta okazuje się być pułapką. Oczywiście jest też opcja skorzystania z darmowych subdomen, jednak strona nie wygląda wtedy zbyt profesjonalnie i łatwo może zniechęcić użytkowników do jej przeglądania.

Hosting – czemu jest Ci potrzebny?

Kolejnym niezbędnym krokiem do założenia strony internetowej jest wykupienie hostingu. Jest on wydzielonym miejscem na serwerze, na którym możemy przechowywać wszelkie pliki związane ze stroną np. zdjęcia. Ponadto jest on niezbędnym elementem do wykonaniu kolejnego kroku – instalacji WordPressa. Przy wyborze hostingu trzeba wziąć pod uwagę m.in. przestrzeń dyskową – która będzie zawierać stronę WWW, grafiki i resztę plików. 

Następnym, nie mniej istotnym elementem, jest pakiet transferu, czyli ilość informacji, która może zostać przesłana w konkretnym czasie. Od pakietu transferów zależy prędkość strony, dlatego w przypadku dużej ilości odwiedzających, należy w szczególności zadbać, aby pakiet transferu nie został przekroczony, bo może to skutkować brakiem możliwości dostępu do strony. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępność wersji PHP, dostęp do PHP My Admin, możliwość skorzystania z połączenia SSH czy dyski na jakich pracuje hosting.

Warto wiedzieć, że istnieją na rynku serwery, które samoistnie zapisują kopie bezpieczeństwa, dzięki czemu mamy możliwość przywrócenia naszych danych w razie ich utraty.

 

Panel hostingowy

 

Instalacja WordPress w 3 krokach

  1. Do stworzenia strony internetowej wymagane jest pobranie aktualnej wersji WordPressa z głównej strony WordPress.org. Często jest to możliwe za pomocą autoinstalatora, udostępnianego przez hostingodawcę. Innym sposobem jest ręczna instalacja oraz przesłanie pobranych plików WordPress za pomocą FTP na serwer. 
  2. Następnie należy założyć bazę danych na serwerze wraz z nazwą bazy, nazwą użytkownika, któremu nadajemy uprawnienia oraz hasłem. 

 

Wybór języka podczas instalacji WordPress:

 

 

Formularz startowy WordPressa – informacje na temat bazy danych

 

3. Ostatnim krokiem jest zalogowanie się do systemu WordPress, poprzez wprowadzenie informacji na temat witryny.

Wygląd strony – motywy WordPress

Każda strona internetowa działa w oparciu o wybrany motyw. Można wykorzystać zarówno motywy darmowe dostępne w repozytoriach, jak i płatne dostępne w wielu marketplace’ach. Po instalacji WordPressa, znajdziemy w nim trzy motywy domyślne – Twenty Seventeen, Twenty Sixteen oraz Twenty Nineteen. Są to motywy podstawowe, odpowiednie do ukazania prostych treści na stronie. 

 

 

Motywy domyślne w WordPress

 

Motyw powinien nawiązywać graficznie do tematyki przedstawionej na stronie, aby łatwo było się domyślić czego witryna dotyczy. Owszem, wygląd stanowi bardzo ważny czynnik przy wyborze motywu, ale nie jedyny. Należy pamiętać o jego funkcjonalności, która będzie w przyszłości pośrednio odpowiadać za optymalizację naszej strony. Zbyt dużo nieużywanych funkcji, może skutkować przeładowaniem strony i znacząco ją spowolnić. 

Jeśli mamy problem ze znalezieniem motywu odpowiadającego zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym, warto stworzyć swój własny. Zlecając to specjalistom WP-opieki, masz pewność, że będzie on zgodny z Twoją koncepcją oraz wymaganiami.

Wtyczki i dodatki do WordPressa

Po utworzeniu strony internetowej, możemy ją na różne sposoby udoskonalać tworząc np. galerie zdjęć, newslettery czy formularze kontaktowe. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych sposobów jest wprowadzenie nowych funkcji za pomocą pluginów. Wtyczek należy szukać w oficjalnym katalogu WordPressa. Istnieje także możliwość stworzenia własnej. Powierzenie opieki specjalistom nad poprawnym wykonaniem aktualizacji zainstalowanych wtyczek pozwoli ze spokojem korzystać z serwisu i cieszyć się jego pełną funkcjonalnością. Poza przeprowadzaniem ich regularnych aktualizacji, w przypadku awarii przywrócą oni stronę do poprawnego działania (za pomocą kopii zapasowych).

Ekran zarządzania wtyczkami w WordPress

 

Tworzenie strony WordPress – na własną rękę czy z pomocą specjalisty?

Nie zawsze wszystko co wygląda na proste i przyjemne, okazuje się takie w rzeczywistości. Wydawać by się mogło, że stworzenie strony internetowej zgodnie ze wskazówkami znalezionymi w internecie nie powinno sprawić kłopotu a i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Bywa jednak, że błąd popełniony na początku, może uniemożliwić dalsze tworzenie witryny i narazić na dużo większe koszty, niż w przypadku skorzystania z fachowej pomocy na samym początku. Kolejnym przykładem problemu jaki może wystąpić jest stworzenie strony lub sklepu internetowego, który poprzez niedociągnięcia lub brak odpowiednich rozszerzeń, okaże się być nieopłacalny. 

Podstawowe problemy przy tworzeniu własnej strony

Klasycznym błędem popełnianym przez większość osób początkujących jest użycie bardzo skomplikowanego designu. Słynne powiedzenie “Less is more” ma zastosowanie także tutaj. Przesadzone grafiki, animacje, elementy dźwiękowe, czy duże zdjęcia prowadzą do przeładowania strony i jej spowolnienia. To prawdopodobnie zniechęci użytkowników do korzystania z Twojej strony.

Kolejnym popularnym błędem jest brak responsywności strony, który powoduje że witryna nieprawidłowo się wyświetla na urządzeniach mobilnych jak telefon czy tablet (lub nie wyświetla się wcale – nie wiemy co gorsze). Jest to poważna wada, bo aktualnie większość użytkowników korzysta w głównej mierze ze smartphonów.

Z kolei źle zaprojektowana nawigacja powoduje, że klientom trudno jest się dostać do podstron czy informacji których poszukują. Jak widać błędów takich może być mnóstwo, znaleźć je można praktycznie w każdym obszarze witryny.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest zgłoszenie się o pomoc do specjalisty, który wskaże m.in. jakie elementy strony wymagają udoskonalenia i co należy zmienić. Jednak czy będzie to najtańsza metoda? Tu należy się zastanowić czy koszty naprawy nie przerosną ceny stworzenia nowej, i w dodatku prawidłowo działającej, strony internetowej od podstaw. Tu też cenną radą powinien pomóc specjalista.

Dlaczego warto stworzyć stronę internetową z WP-opieka

Nasi specjaliści tworzą stronę zgodnie z koncepcją Klienta, kierując się dbałością o szczegóły oraz zagwarantowaniem jej bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przejmiemy od Ciebie pełen zakres prac, poczynając od kwestii związanych z aktualizacjami stron WordPress oraz bieżącą administracją, po rozwój funkcjonalny i contentowy. Podczas tworzenia witryny patrzymy na jej funkcjonalność wielowymiarowo – dobra optymalizacja pozwoli jej osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Natomiast wszelkie błędy lub nieprawidłowości będą regularnie przez nas rozwiązywane oraz udoskonalane. Co do kosztów – o ich wysokości w głównej mierze decyduje rodzaj wykonywanej strony, ilość zastosowanych elementów i rozszerzeń, a także rodzaj wybranego pakietu z określoną liczbą godzin do wykorzystania na dowolne prace rozwojowe.

Zaopiekujemy się Twoją stroną internetową

Należy pamiętać, że stworzenie strony to tak naprawdę początek pracy nad nią. Jeśli posiadasz już witrynę internetową, ale szukasz specjalisty WordPress, który mógłby się zająć jej optymalizacją i bezpieczeństwem, wprowadzeniem dodatkowych opcji oraz ogólną opieką, dobrze trafiłeś! Zespół doświadczonych fachowców zadba o jej poprawne działanie oraz przyspieszenie. Strony tworzymy z myślą o tym by były jedyne w swoim rodzaju – unikatowe, ale jednocześnie bardzo wydajne.

Dobrze wiemy, że proces tworzenia witryny może być niekiedy skomplikowany poprzez potrzebę złożenia w jedną całość wielu skomplikowanych elementów – możemy Ci pomóc z każdym z nim z osobna, lub po prostu wykonać całą pracę za Ciebie. Jeśli masz pytania związane z powyższym artykułem, samym procesem tworzenia strony lub chcesz zobaczyć nasz pomysł na stworzenie Twojej witryny, skontaktuj się z nami! 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*