Dlaczego aktualizacje systemu CMS są tak ważne?

Data dodania: 21 września 2017

Autor: mateusz

Zapewne każdy z Was będąc na zapleczu swojego systemu CMS – WordPressa, Joomli lub jakiegokolwiek innego, zwrócił uwagę na komunikat informujący o dostępnych aktualizacjach wtyczek lub też samego silnika. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego wykonywanie bieżących aktualizacji jest tak ważne? Co może grozić Waszej stronie, jeśli nie wykonacie aktualizacji? Poniżej przedstawiam kilka najistotniejszych powodów.

Ataki na stronę to częste zjawisko!

W branży IT siedzę od wielu długich lat i zauważyłem, że wielu właścicieli stron przywiązuje małą wagę do bezpieczeństwa swojego serwisu. Niestety, jest to duży błąd, gdyż ataki hakerów to nie filmowa fikcja, a zmora dzisiejszych czasów. Skala problemu jest naprawdę duża i jako materiał dowodowy przedstawiam Wam poniższy wykres:

Źródło: https://www.wordfence.com

Powyższe dane to tylko jeden miesiąc i dotyczą one stron www z zainstalowanym oprogramowaniem Wordfence. Są to tylko i wyłącznie ataki wykryte przez wtyczkę, z której korzysta część użytkowników. Robi wrażenie, prawda?

Jak sami widzicie, strony www codziennie narażone są na ataki. W tym momencie pewnie zadajecie sobie pytanie: czy mój serwis też jest zagrożony? Oczywiście, że tak! I nie ma tu różnicy, czy jesteście właścicielami prostej wizytówki, czy prężnie działającego sklepu internetowego.

W tym miejscu chciałbym też wspomnieć o konsekwencjach, które są owocem udanego ataku na stronę. A bywają one bardzo dotkliwe.

Jakie mogą być konsekwencje włamania do systemu CMS takiego jak WordPress czy Joomla?

Konsekwencji włamania na stronę jest bardzo wiele. Przekonały się o tym i wielkie marki, i małe lokalne biznesy. Poniżej przytaczam tylko część możliwości:

  • spadek pozycji w wyszukiwarkach – Google bardzo nie lubi niezdrowych stron, które są niebezpieczne dla Użytkowników, sprawdźcie sami: https://developers.google.com/webmasters/hacked/;
  • rejestracja na tak zwanej spam liście (black list) – jeśli włamanie umożliwiło bot’om hakerów wysyłanie automatycznych mailingów “reklamowych” (czyli po prostu SPAMu) to serwery pocztowe (w tym potężny Gmail) będą dodawać Waszą domenę / adres IP na listy wykluczeń… Wasza poczta nie dotrze do jej adresatów, a w najlepszym przypadku wpadnie do folderu SPAM (to nie wygląda zbyt dobrze biznesowo, nieprawdaż?);
  • blokada strony nałożona przez Google – nawet jeśli będziecie się pojawiać w wynikach wyszukiwania, to Użytkownicy klikając w link do Was dostaną komunikat:

  • publiczna informacja w wyszukiwarce Google o zainfekowanej stronie internetowej;
  • utrata strony internetowej.

 

Jak powyższe scenariusze mogą przełożyć się na rzeczywistość? Otóż:

  • niższe pozycje w Google (pominę tutaj już aspekt pieniędzy wydanych na “pozycjonowanie”) to mniejszy ruch na stronie, mniej transakcji, mniej kontaktów od Klientów etc.;
  • spadek wiarygodności firmy/marki – kto będzie chciał robić zakupy w sklepie internetowym z elektroniką, w którym odnośniki prowadzą do stron pornograficznych (to też może się zdarzyć!)?

Nie brzmi to wszystko dobrze? Zważywszy na to, że “naprawienie” powyższych skutków może zająć tygodnie, miesiące, ba nawet lata! Usuwanie konsekwencji ataku, to z reguły też spore obciążenie dla firmowego portfela…

Bardzo bym chciał w tym artykule przedstawić rozwiązanie, które da Wam 100% pewności, że Wasza strona nie stanie się “ofiarą” ataku. Ale na dzień dzisiejszy, taki złoty środek nie istnieje. Jednakże, jedną ze skuteczniejszych metod jest regularna aktualizacja CMS’a i wtyczek. Takie działania skutecznie redukują ryzyko do minimum.

Jak walczyć z atakami na stronę www? Postawcie na aktualizacje!

Przybliżyłem Wam trochę informacji na temat ataków na strony, już wiecie, że wbrew pozorom, to wcale nie jest rzadkie zjawisko. Jak zatem zabezpieczyć stronę? Wszystkim moim Klientom powtarzam: jedną z najskuteczniejszych metod jest bieżące aktualizowanie CMS’a oraz zainstalowanych wtyczek. Dlaczego?

Żaden system CMS, czy wtyczka nie są doskonałe. Luki w oprogramowaniu bezwzględnie wykorzystywane są przez hakerów. By zminimalizować ryzyko ataku, producenci/twórcy regularnie wypuszczają tzw. paczki aktualizujące. To właśnie update CMS’a czy wtyczki pozwala na m.in. poprawę bezpieczeństwa Waszej strony.

Aktualizacje to nie tylko większe bezpieczeństwo!

W Internecie co chwila pojawiają się nowe standardy, twórcy również mają nowe pomysły i chcą rozwijać swoje produkty tak, by dostosować je do wymagań rynku i Klientów. Aktualizacja, to więc nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również nowsza/lepsza technologia dla Waszej strony!

Regularne aktualizowanie to niższe koszty!

Absurd? Już Wam odpowiadam, że: NIE! Bieżące aktualizacje znacznie obniżają koszty prowadzenia serwisu internetowego. Powód jest prosty: poświęcenie czasu na aktualizację serwisu jest tańsze, niż kompletna odbudowa serwisu po ataku hakerskim. O odbudowie pozycji w Google’u, czy zaufania Klientów nawet już nie będę wspominał.

Co się stanie, gdy nie będziecie instalowali aktualizacji?

O podstawowych konsekwencjach braku aktualizacji napisałem już na wstępie mojego artykułu. Tutaj jeszcze chciałbym dodać, że źle zabezpieczony serwis to także ryzyko dla Waszych Klientów/Użytkowników serwisu. Jak to możliwe?

Prowadząc biznes internetowy jesteście odpowiedzialni za dane swoich klientów / użytkowników. Jeżeli dane po ataku zostaną przechwycone przez spamerów wasi klienci stracą do Was zaufanie.

Na co zwracać uwagę podczas aktualizacji?

CMS to nie tylko strona internetowa, ale cały zaawansowany system do zarządzania treściami. Należy, więc zachować szczególną ostrożność przed zainstalowaniem aktualizacji. Pamiętaj by przed każdą aktualizacją wykonać backup całego serwisu, ponieważ pochopne zainstalowanie “błędnej” aktualizacji może mieć wpływ na działanie całego systemu.

Aktualizowanie CMS’a czy wtyczek to niezbyt wdzięczna i czasochłonna praca. Jeśli nie macie czasu lub chęci, aby regularnie dokonywać aktualizacji, to w tym miejscu zapraszam do kontaktu.

Zabezpieczenie przed hakerami i botami – co jeszcze?

Bieżące aktualizowanie CMS’a oraz wtyczek to podstawa, ale jest kilka innych ważnych elementów tej układanki.

WP-Opieka zapewnia Wam również:

  • regularne backupy
  • instalacja oraz konfiguracja certyfikatów SSL
  • dostosowanie witryn do wymogów GIODO

Więcej o powyższych elementach dowiecie się z kolejnych moich wpisów.

Bezpieczeństwo strony w rękach profesjonalistów – dlaczego warto?

Sprawdź pakiety naszych usług. Oczywiście: każdą z tych czynności możesz wykonać sam. Pamiętaj jednak, że trzeba tego pilnować, monitorować na bieżąco stan Twojego WP. Posiadamy do tego odpowiednie narzędzia, wiedzę oraz doświadczenie. Nasze systemy zapewnią Tobie i Twoim klientom / użytkownikom bezpieczeństwo.


W kolejnych artykułach opiszę dokładniej konsekwencje wynikające z włamania na stronę internetową.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*