Data dodania: 31 marca 2020
Autor: Tomek Mikiciuk
31.03.2020 roku obchodzony jest Światowy Dzień Backupu. Głównie za sprawą wszelkich plannerów Social Media, w których na potrzeby inspiracji, skumulowane zostały wszelkie tego typu informacje, co chwila zaskakiwani jesteśmy kolejnym nietypowym świętem, czy światowym dniem x, gdzie x jest dowolną, często absurdalną zmienną. Niejednokrotnie słysząc o takich okazjach, na naszych twarzach pojawia się uśmiech zażenowania, czy konsternacja, ale kiedy się nad tym zastanowić, może właśnie jest to dobry przyczynek do tego, by zwrócić ten jeden raz w roku uwagę, na coś, co faktycznie jest tej uwagi warte, a często o tym zapominamy. Backup jest doskonałym tego przykładem.
To nic innego jak kopia zapasowa, czy inaczej kopia bezpieczeństwa. Specjaliści z branży doskonale rozumieją konieczność regularnego wykonywania i odpowiedniego, późniejszego przechowywania kopii danych, niestety przeciętni użytkownicy często zapominają, czy wręcz bagatelizują tę kwestię. Swój błąd zwykle zaczynają rozumieć, kiedy jest już za późno. Ktoś kiedyś sparafrazował słowa wieszcza i napisał „Dane, ile was trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto was stracił”. Niestety, ale tak już zazwyczaj bywa, że jeżeli coś funkcjonuje prawidłowo, wówczas przyzwyczajamy się i tracimy czujność, tkwiąc w przekonaniu, że taki stan trwał będzie nieprzerwanie.
Jakże dotkliwe mogą być skutki takiego przyzwyczajenia, przekonał się już niejeden. Zniszczenie jedynego nośnika zawierającego pracę dyplomową, utrata karty z fotografiami z wakacji, utrata kontaktów z telefonu, czy przerwa w ciągłości funkcjonowania strony internetowej – w takich sytuacjach dotkliwie odczuć możemy brak backupu i jak doskonale widać – jest to pojęcie bardzo szerokie, które stosować możemy do wszelkiego rodzaju systemów, informacji, plików tekstowych, graficznych czy dowolnych arkuszy, które kopiujemy i przechowujemy na innych nośnikach – płytach CD, pendriveach, dyskach zewnętrznych, serwerach, itp, itd. Z oczywistych względów, nas najbardziej interesuje aspekt backupu strony internetowej.
Kopia zapasowa witryny opartej o CMS WordPress zawiera wszystkie pliki, które składają się na stronę, oraz całą bazę danych. Wykonujemy ją prewencyjnie, zakładając pewną częstotliwość lub/i dodatkowo przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, które mogą nam coś na stronie „pomieszać”. W ten sposób zabezpieczymy się zarówno przed niespodziewanym atakiem złośliwego oprogramowania, jak i stworzymy sobie bezpieczne pole do testowania i wdrażania nowych funkcjonalności na naszej stronie.
Najłatwiejszym oczywiście sposobem będzie wgranie odpowiedniej wtyczki. Jakiej? Jest wiele możliwości. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę statystyki pobrań, najczęściej używaną jest UpdraftPlus z ponad dwoma milionami aktywnych użytkowników i oceną na poziomie 4.9/5. Kolejna to VaultPress, stworzona przez zespół Automattic – współwłaściciela samego WordPress.
Ponad milion użytkowników chwali sobie wtyczkę BackupBuddy, doceniane są również BoldGridBackup, BlogVault, BackWPup. W Polsce jedną z najpopularniejszych wtyczek, służącą głównie do migracji stron, ale i również backupów, jest Duplicator. O pewnym, niestety niechlubnym, aspekcie niniejszej wtyczki – pisałem całkiem niedawno.
Jeżeli nie chcesz instalować dodatkowego pluginu, możesz zawsze wykonać kopię samodzielnie. Aby pobrać pełną kopię należy skopiować wszystkie pliki WordPress z serwera. Wykonać to możemy przy pomocy klienta FTP, następnie natomiast trzeba eksportować z serwera bazę danych. Pełną kopię uzyskujesz dzięki pobraniu wszystkich plików i bazy z phpMyAdmin (eksport bazy). Może to zrobić wtyczka albo możesz to zrobić sama. Najpierw kopiujesz wszystkie pliki WordPressa z serwera (za pomocą klienta FTP), a potem z serwera pobierasz bazę danych (export).
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że backup to absolutna konieczność i należy o nim bezwzględnie pamiętać. Tym bardziej, jeśli strona internetowa/sklep jest narzędziem Twojej pracy i ma za zadanie zarabiać pieniądze. W takiej sytuacji, po prostu nie możesz pozwolić sobie na przerwę w funkcjonowaniu Twojego biznesu i musisz być zawsze ubezpieczony. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej kwestii – zasięgnij rady specjalisty i skontaktuj się z nami.