Czym jest Backup i kiedy należy go robić?

Data dodania: 31 marca 2020

Autor: Tomek Mikiciuk

31.03.2020 roku obchodzony jest Światowy Dzień Backupu. Głównie za sprawą wszelkich plannerów Social Media, w których na potrzeby inspiracji, skumulowane zostały wszelkie tego typu informacje, co chwila zaskakiwani jesteśmy kolejnym nietypowym świętem, czy światowym dniem x, gdzie x jest dowolną, często absurdalną zmienną. Niejednokrotnie słysząc o takich okazjach, na naszych twarzach pojawia się uśmiech zażenowania, czy konsternacja, ale kiedy się nad tym zastanowić, może właśnie jest to dobry przyczynek do tego, by zwrócić ten jeden raz w roku uwagę, na coś, co faktycznie jest tej uwagi warte, a często o tym zapominamy. Backup jest doskonałym tego przykładem.

Co to jest backup?

To nic innego jak kopia zapasowa, czy inaczej kopia bezpieczeństwa. Specjaliści z branży doskonale rozumieją konieczność regularnego wykonywania i odpowiedniego, późniejszego przechowywania kopii danych, niestety przeciętni użytkownicy często zapominają, czy wręcz bagatelizują tę kwestię. Swój błąd zwykle zaczynają rozumieć, kiedy jest już za późno. Ktoś kiedyś sparafrazował słowa wieszcza i napisał „Dane, ile was trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto was stracił”. Niestety, ale tak już zazwyczaj bywa, że jeżeli coś funkcjonuje prawidłowo, wówczas przyzwyczajamy się i tracimy czujność, tkwiąc w przekonaniu, że taki stan trwał będzie nieprzerwanie.
Jakże dotkliwe mogą być skutki takiego przyzwyczajenia, przekonał się już niejeden. Zniszczenie jedynego nośnika zawierającego pracę dyplomową, utrata karty z fotografiami z wakacji, utrata kontaktów z telefonu, czy przerwa w ciągłości funkcjonowania strony internetowej – w takich sytuacjach dotkliwie odczuć możemy brak backupu i jak doskonale widać – jest to pojęcie bardzo szerokie, które stosować możemy do wszelkiego rodzaju systemów, informacji, plików tekstowych, graficznych czy dowolnych arkuszy, które kopiujemy i przechowujemy na innych nośnikach – płytach CD, pendriveach, dyskach zewnętrznych, serwerach, itp, itd. Z oczywistych względów, nas najbardziej interesuje aspekt backupu strony internetowej.

Czym jest backup WordPressa?

Kopia zapasowa witryny opartej o CMS WordPress zawiera wszystkie pliki, które składają się na stronę, oraz całą bazę danych. Wykonujemy ją prewencyjnie, zakładając pewną częstotliwość lub/i dodatkowo przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, które mogą nam coś na stronie „pomieszać”. W ten sposób zabezpieczymy się zarówno przed niespodziewanym atakiem złośliwego oprogramowania, jak i stworzymy sobie bezpieczne pole do testowania i wdrażania nowych funkcjonalności na naszej stronie.

Jak zrobić kopię zapasową na WordPressie?

Wtyczki.

Najłatwiejszym oczywiście sposobem będzie wgranie odpowiedniej wtyczki. Jakiej? Jest wiele możliwości. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę statystyki pobrań, najczęściej używaną jest UpdraftPlus z ponad dwoma milionami aktywnych użytkowników i oceną na poziomie 4.9/5. Kolejna to VaultPress, stworzona przez zespół Automattic – współwłaściciela samego WordPress.
Ponad milion użytkowników chwali sobie wtyczkę BackupBuddy, doceniane są również BoldGridBackup, BlogVault, BackWPup. W Polsce jedną z najpopularniejszych wtyczek, służącą głównie do migracji stron, ale i również backupów, jest Duplicator. O pewnym, niestety niechlubnym, aspekcie niniejszej wtyczki – pisałem całkiem niedawno.

Metoda ręczna.

Jeżeli nie chcesz instalować dodatkowego pluginu, możesz zawsze wykonać kopię samodzielnie. Aby pobrać pełną kopię należy skopiować wszystkie pliki WordPress z serwera. Wykonać to możemy przy pomocy klienta FTP, następnie natomiast trzeba eksportować z serwera bazę danych. Pełną kopię uzyskujesz dzięki pobraniu wszystkich plików i bazy z phpMyAdmin (eksport bazy). Może to zrobić wtyczka albo możesz to zrobić sama. Najpierw kopiujesz wszystkie pliki WordPressa z serwera (za pomocą klienta FTP), a potem z serwera pobierasz bazę danych (export).

Backup jako gwarancja ciągłości.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że backup to absolutna konieczność i należy o nim bezwzględnie pamiętać. Tym bardziej, jeśli strona internetowa/sklep jest narzędziem Twojej pracy i ma za zadanie zarabiać pieniądze. W takiej sytuacji, po prostu nie możesz pozwolić sobie na przerwę w funkcjonowaniu Twojego biznesu i musisz być zawsze ubezpieczony. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej kwestii – zasięgnij rady specjalisty i skontaktuj się z nami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*