Czego spodziewać się po aktualizacji WooCommerce do wersji 4.0?

Data dodania: 19 marca 2020

Autor: Tomek Mikiciuk

oficjalne logo WooCommerce 4.0

Tydzień temu światło dzienne ujrzał nowy WooCommerce. Przejście z wersji 3.6.4 do 4.0 wydaje się być dość radykalnym krokiem, a co za tym idzie, warto przeanalizować temat, zanim ochoczo włączymy aktualizację naszego sklepu i spokojnie poczekać, aż inni użytkownicy zadbają o zgłoszenie, a następnie naprawę wykrytych bugów. Takich sytuacji, jak słychać nie brakuje, niepokój może budzić sama lista wtyczek, które nie były sprawdzane pod kątem skorelowania z WooCommerce 4.0.
Specjaliści WP-Opieki po przeprowadzonych testach podjęli decyzję o wstrzymaniu się z aktualizacją WooCommerce na stronach naszych klientów, o czym  poinformowaliśmy już wszystkich drogą mailową. Zanim jednak usprawnienia dojdą do skutku, warto zobaczyć, czego możemy spodziewać się po nowej wersji, a tego dowiecie się, pokrótce, z niniejszego tekstu.

Zmiany w WooCommerce Admin

Na pierwszy ogień idzie interfejs WooCommerce Admin. Tak na prawdę, nowy dashboard nie jest wielkim zaskoczeniem , gdyż użytkownicy wersji 3.6.4 mogli już wcześniej testować go jako oddzielną, rekomendowaną wtyczkę – tzw. feature plugin.

Jednak w aktualnej wersji jest on już elementem core i, co nie jest żadnym zaskoczeniem, nie cieszy się dobrą sławą.Widać to po rankingach.Wiadomo jednak, że tak istotna dla nawigowania kwestia, oparta głównie na przyzwyczajeniu, zawsze będzie spotykać się z dość chłodnym przyjęciem. Doskonałym przykładem będzie choćby wprowadzenie edytora blokowego Gutenberg. Podobnie jak i w przypadku Gutenberga, WooCommerce Admin może zostać w nowej wersji dezaktywowany. Okaże się to przydatne zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy na co dzień nie potrzebują rozbudowanej analityki, a zastosowany  AJAX jest dużym obciążeniem dla ich możliwości sprzętowych.

 

Nowy system powiadamiania

Zastrzeżenia użytkowników budzi również zapowiadany, a nie wdrożony ostatecznie w wersji 4.0 system powiadamiania, który pozostaje nieczytelny, szczególnie wówczas, gdy mamy zainstalowaną dużą ilość wtyczek i gubimy się w gąszczu coraz to nowych powiadomień płynących z wielu źródeł.
Niebawem jednak ma się ukazać nowa wersja core WordPress, w której system powiadomień ma być uporządkowany kompleksowo.

Nowy kreator, widok zamówień i informacje w statusie systemu

Co ciekawe, dla połowy wybranych losowo, nowych użytkowników Woo, dostępny będzie nowy kreator konfiguracji. Ten z kolei zbiera dobre noty i uznawany jest powszechnie za czytelny i dający możliwość dość intuicyjnego postawienia nowego sklepu. Ogólnie widać, że w nowej wersji postawiono na czytelność i przejrzystość. Kolejnym usprawnionym w tej kwestii elementem jest
choćby widok zamówienia, gdzie w podsumowaniu zostają rozbite jednostkowe kwoty brutto i netto.Postarano się także o lepsze zapisywanie wariantów i dodatkowe informacje w statusie systemu.

Co zrobić z aktualizacją WooCommerce?

Oprócz braku zgodności z wieloma pluginami, przy najnowszej wersji wchodzą do użytku nowe frazy, których ciągle jeszcze nie przetłumaczono na język polski. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz pomóc przy tej kwestii, zapraszam do językowego wsparcia społeczności tutaj. Jeśli natomiast, zwyczajnie, chcesz nadal prowadzić spokojnie swój biznes e-commerce, poczekaj cierpliwie z aktualizacją do poprawionej wersji. Chyba, że już to zrobiłeś i masz teraz mniejszy, czy większy  problem – skontaktuj się z naszym specjalistą WordPress/WooCommerce.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*