3 sposoby na skuteczny backup Twojego WordPressa

Data dodania: 21 września 2017

Autor: mateusz

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa to bardzo często ostatnia deska ratunku w przypadku poważniejszej infekcji, czy też destrukcyjnych skutków włamania do naszego WordPressa. W poniższym wpisie kilka słów o tym kiedy, dlaczego i w jaki sposób. Ruszamy!

Kiedy i dlaczego?

Zalecana częstotliwość wykonywania backupów uzależniona jest w dużym stopniu od charakteru naszej strony internetowej, a dokładniej od intensywności zmian na niej zachodzących. W przypadku statycznych stron takich jak np. klasyczne wizytówki firm, możemy w zasadzie ograniczyć się do sytuacji, w których na stronie wprowadzane są zmiany. W wielu przypadkach będzie to oznaczało konieczność wykonania dosłownie jednej kopii bezpieczeństwa rocznie.

Z goła odmiennie kształtuje się sytuacja w przypadku WordPressów, na których „toczy się życie”, zawierających np. blogi, sklepy internetowe, czy też aktywne systemy komentarzy. Tego typu przypadki wymagają regularnych, codziennych backupów, zabezpieczających przed utratą bardzo często bezcennych dla nas danych.

W jaki sposób

Z grubsza rzecz ujmując możemy wyróżnić trzy metody wykonywania backupów: manualne, manualne za pomocą dedykowanych narzędzi oraz zautomatyzowane.

1. Backupy manualne

Metoda manualna polega na ręcznym zgraniu kopii plików z serwera za pomocą programu ftp oraz ręcznym wykonaniu kopii bazy danych (zazwyczaj poprzez panel phpMyAdmin). Najważniejsze zalety backupu manualnego to jego wysoka skuteczność oraz to, że można wykonać go zawsze (o tym więcej w podpunkcie drugim). Wady to konieczność posiadania umiejętności w zakresie podstawowej obsługi programu ftp oraz zarządzania bazą danych. Metodę tę polecamy do backupów wykonywanych w dłuższych odstępach czasu oraz backupów „sytuacyjnych”.

2. Backupy manualne za pomocą dedykowanych narzędzi

Na rynku dostępny jest szereg dedykowanych dla WordPressa narzędzi – wtyczek – umożliwiających manualne wykonywanie backupów (np. Duplicator, czy też UpdraftPlus). Ułatwienie polega nam tym, iż po zalogowaniu do panelu administracyjnego naszej strony po prostu odklikujemy proces, którego wynikiem jest kompletna paczka plików – najczęściej w formacie zip. Zaletą powyższej metody w stosunku do w pełni manualnego backupu jest automatyzacja samego procesu przygotowywania kopii. Główne wady to zdarzające się przypadki uszkodzonych paczek oraz problemy kompatybilności z niektórymi hostingami. Problematyczne bywają zwłaszcza przypadki backupów, których rozmiar przekracza 150MB. Spowodowane jest to zbyt długim czasem wykonywania skryptu, niezbędnym do wykonania kopii, a przekraczającym dostępne limity większości komercyjnych hostingów. Metodę tą polecamy do backupów wykonywanych w dłuższych odstępach czasu oraz backupów „sytuacyjnych”, z uwzględnieniem mogących wystąpić ograniczeń.

3. Backupy zautomatyzowane

Ten rodzaj backupów polecamy przede wszystkim w przypadku, gdy występuje konieczność regularnego wykonywania kopii zapasowych, w krótkich odstępach czasu – np. codziennie. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania w takich sytuacjach to zdanie się na automatyczne backupy oferowane w ramach usługi hostingowej oraz skorzystanie z profesjonalnej usługi opieki administracyjnej.

Dużą zaletą backupów wykonywanych automatycznie w ramach usługi hostingowej jest bez wątpienia ich niski koszt, a właściwie jego brak. Główna wada to z kolei zazwyczaj bardzo ograniczony zakres czasowy – przeważnie dostępne są kopie z ostatnich kilku dni. W przypadku, gdy problem wykryjemy zbyt późno, może nie być już dostępna pełnowartościowa kopia naszej strony.

W przypadku skorzystania z profesjonalnej usługi administracyjnej takiej jak WP-Opieka temat kopii zapasowych z dnia na dzień w zasadzie przestaje nas interesować. Proces poza pełną automatyzacją w określonej przez nas cykliczności, gwarantuje dostępność backupów z ustalonego przedziału czasu. Nie musimy się również troszczyć o bezpieczne miejsce do przechowywania kopii.

W kolejnych wpisach opiszemy szczegółowo każdą z opisanych metod. Póki co zachęcamy do przeanalizowania Waszej sytuacji oraz rozważenia dostępnych metod. W przypadku pytań i wątpliwości – piszcie śmiało – nasz Zespół służy pomocą!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*